Kognitivně – plastický pohyb pomáhá lidem s PAS
Autorkou unikátní teatroterapie je psycholožka, divadelní režisérka a ředitelka inkluzivního divadla Krug v Moskvě – Natalia Timofejevna Popova.
Co je na této metodě tak přínosného a proč je vhodná zejména pro lidi s PAS? Nabízí totiž možnost vyjadřovat se pohybem. A to pohybem specifickým. Program postavený na této metodě vznikal v průběhu 30 let a neustále byl zdokonalován.
Základem je speciální pohybová průprava, díky které se sjednocuje myšlení, tělesné a emocionální vnímání. Prostřednictvím tělesného prožitku může následně člověk lépe vstupovat do vztahových-sociálních situací. Plastický pohyb napomáhá zlepšit vnímání vlastního těla, sebe sama i druhých.
Tento postup rozhýbává, zapojuje a aktivizuje zejména hluboké vnitřní svaly. To je velmi prospěšné pro každého z nás, protože svaly v této oblasti, které podpírají páteř a mají vliv na orgány, bývají povolené, což má negativní dopad na celé tělo. Cvičením se zlepšuje koordinace a propojuje se hlava s tělem (jedná se o jakýsi restart mozku), v konečném důsledku plastický pohyb může rozvíjet náš mozek.